A farmer grows a bushel of wheat and sells it to a miller for $1.00. The miller turns the wheat into flour and then sells the flour to a baker for $3.00. The baker uses the flour to make bread and sells the bread to an engineer for $7.00. The engineer eats the bread. What is the value added by each person?
A、7;
B、5;
C、10;
D、 11
发布时间:2025-05-08 05:07:53